
BESKRIVNING
Lördagen den 30’e september ska vi ge oss ut och vandra tillsammans!
Årets slinga kommer att ha start och slut på parkeringen till Eksjö Camping.
Den kommer att vara ca 1 mil lång och vi kommer att stanna till för en fikapaus halvvägs.
Terrängen kommer att innehålla knotiga stigar, grusvägar, spångar, gräs och någon kort bit av asfalt. Det finns gott om vattendrag längs leden och det kommer finnas tillfälle för hundarna att svalka av sig.
Vi kommer att stanna till halvvägs för en fikapaus. Fika ingår i anmälningsavgiften. Meddela gärna eventuella allergier i din anmälan.


Bilder från vandringsleden
ANMÄLAN
Du anmäler dig genom att skicka ett mail till info@eksjobk.se senast 24/9-2023
Anmälan kostar 100:- och den swishas på plats.
Ett informationsmail till alla anmälda kommer att skickas ut samma vecka som vandringen äger rum.

BRA ATT VETA
För att delta på vår vandring behöver du vara medlem i Eksjö Brukshundklubb. Detta för att försäkringar ska gälla under evenemanget.
Det kommer att finnas framkomlighet för bil i princip hela vägen om man av någon anledning skulle behöva bli upphämtad.
Det kommer även att finnas vatten till hundarna tillgängligt när vi fikar. Ta gärna med något enkelt att sitta på och för hunden att kunna lägga sig och vila lite på.
Skulle det vara så att man av någon anledning att man skulle behöva ha med något som är svårt att bära med sig så finns möjlighet att lägga det i en bil som finns vid fikaplatsen, skriv gärna detta i anmälan!
Har man en hund som inte orkar gå hela milen så kan man följa med halva vägen och bryta efter fikat (ca 5km) Du får själv fixa någon som hämtar upp dig. Skriv detta i anmälan så får du information om en upphämtningsplats!
Har du frågor ang årets vandring så kontakta Malin via mail eller SMS:
Malin.hjelmek@hotmail.com
070-4902512
Hoppas att vi ses!
/Utbildningssektorn