Hoppa till innehåll

Meny
  • Välkommen
    • Om klubben
      • Styrelsen
      • Sektorer
      • Instruktörer
      • Valberedning och Revisorer
      • Vår Policy
      • Sponsorer
      • Kontakt
    • Protokoll
      • Medlemsmöte 30/10-2023
      • Årsmöte Februari 2023
      • Konstituerande möte Februari 2023
  • Händer på klubben
  • Kalender
  • Kursverksamhet
    • Att gå kurs hos oss
    • Kursutbud
    • Instruktörer
  • Träningsgrupper
    • Måndagsgruppen
    • Träningsgrupp Rallylydnad
  • Tävling
    • Tävlingar 2023
    • Tävlingsekipage
  • Medlem
    • Bli medlem
    • För dig som redan är medlem
Meny

Kultävling 2023

Den 16’e september, i samband med Hundens vecka, hade vi vår årliga kultävling.

Totalt var det 30 ekipage som ställde upp och tävlade i en eller flera av grenarna.

Årets grenar var:

Hopp –
Här gällde det att ha ordentligt med spring i benen som förare! Hunden skulle skutta sig igenom X antal hinder på snabbast möjliga tid. Hinderna var tvugna att göras i en viss ordning för att räknas.

Rallylydnad –
Nästa gren gick ut på att gå från skylt till skylt med lydnadsmoment. Här gick inget på tid och alla gick in med full pott! Den lilla detaljen som gjorde det hela svårare var att man fick avdrag för allt som gick fel, så det gällde att hålla hundens nos från marken och samtidigt ha snits på hur man hanterade koppeltrasslet.

Inkallning –
Årets snabbaste gren! Här skulle man lämna sin hund på utmärkt plats för att sedan transportera sig ca 15 meter till en stol och sätta sig på den. Tiden startade när föraren kallade in sin hund och stannade när hunden satt på vänster sida om stolen. Här hade gren-ansvariga trixat till det med leksaker, apporter och människor som störningar.

Djungelrace –
Råttracet fick snällt byta namn till Djungelrace då utbudet av just råttor i detaljhandeln var begränsat.
I den här grenen blev dagens stora skrattfest! Här skulle föraren skicka sin hund in i en upptejpad ruta FULL med små lejon, pandor och elefanter. Dessa gosedjur skulle sedan placeras i en hink utanför rutan innan tiden tog slut. Föraren fick inte gå in eller sträcka sig in i rutan för att hämta leksakerna. Gosedjuren som låg i hinken när tiden tog slut räknades sedan ihop och gav en poängsumma.

Tunnelrace –
I den sista grenen för dagen såg vi till att ta slut på den lilla energin som fanns kvar i alla kroppar!
Här gällde det att få sin hund igenom så många tunnlar som möjligt på 30 sekunder. Här rasslade det ordentligt i tunnlarna kan jag tala om!


RESULTAT

Beroende på vilken plats man hamnade på och hur många som var med och tävlade i varje gren avgör hur många poäng man samlade ihop.
T.ex: 22 tävlande i en gren där den som var snabbast får 22 poäng, den som var näst snabbast får 21 poäng och den som var minst snabbast får 1 poäng.

Hopp

Rallylydnad

Inkallning

Djungelrace

Tunnelrace

Totalt resultat för kultävlingen 2023

STORT TACK till alla tävlande och alla funktionärer som gjorde denna tävling möjlig!

Vi tar tacksamt emot alla typer av förslag, förbättringar och glada hejarop via mail till tavling@eksjobk.se

Händer på klubben

Öppen träning:
Måndagar fr. 18.00
Tryck här för att läsa mer om våra öppna träningar!

Måndagsgruppen:
Gruppträning fr. kl. 10.00

Adventsfika
3’e december kl 11-13. Välkomna!

Föreläsning – Våga prova på bruks & nosaktivering med Maria Brandel
Digital föreläsning, 18.00 – 20.30
Läs mer och anmäl dig här!

Hitta till oss

Besöksadress:
Eksjö Brukshundklubb

SKÖNBERGAVÄGEN SJÖVIK
575 21 Eksjö

Vid rondellen vid polishuset svänger kör du in på kapellvägen mot Optimera och ST1. Fortsätt på kapellvägen ca 800 meter, sväng sedan vänster till fristadsvägen. Följ vägen fram till ett T-korsning nedanför en mindre backe.
Sväng höger in på Skönbergavägen. Följ asfaltsvägen tills du passerar Broarpsskolan och fortsätt rakt fram in på den mindre grusvägen.
En liten bit in på grusvägen ligger Eksjö Brukshundklubb på vänster sida.

  • Facebook
  • Instagram

Samarbete med Hundägarcertifieringen

Samarbete med Studiefrämjandet

Händer på klubben

dec 7
18:00 - 20:30

Digital föreläsning: Maria Brandel – Våga prova på bruks & och nosaktivering

feb 22
18:00 - 20:30

Digital föreläsning: Ingrid Tapper – Mentalitet

mar 14
18:00 - 20:30

Digital föreläsning: Eva-Marie Wergård – Från nervös till taggad!

Visa kalender
© 2023 | Drivs med Superbs Personligt bloggtema